Ochranné symboly a jejich význam

Magické symboly, které si lidstvo vytvářelo za účelem ochrany před zlem, svým původem sahají až do dávných dob. První z nich objevily světlo světa dokonce před více než 4000 let. Tyto prastaré symboly jsou spojovány například se staroegyptskou kulturou či oblastí Mezopotámie. Za nejstarší symbol je považován jednoduchý kříž, jehož vznik je datován už v době Paleolitu. To je období do 10 000 let před naším letopočtem! Můžeme tedy říct, že nás jako lidstvo tajemné symboly provází životem již od starší doby kamenné. A jejich důležitost se promítá až dodnes.

Od křížku z větviček po moderní tetování

Způsob, kterým se používají se sice od dávných časů může trochu lišit, ale podstata zůstává stejná – poskytnutí ochrany před zlem, dodání síly, nebo třeba manifestování hojnosti a pozitivní energie. Velmi oblíbené je v dnešní době tetování symbolů. Pokud však hledáte poněkud méně permanentní ozdobu těla, řešením můžou být třeba přívěsky nebo jiné amulety, které můžete výhodně střídat dle potřeby. Díky kvalitní nerez oceli navíc vydrží řadu let a nosit je tak můžete nepřetržitě. A z jakých konkrétních symbolů pro ochranu můžete vybírat?

Pentagram

Tento symbol určitě nemusíme představovat. Je považován za jeden z nejsilnějších ochranných amuletů všech dob. Chrání nejen proti zlu, ale také proti negativní energii jakéhokoliv původu. Pokud si tedy nejste jisti, jaký magický symbol si vybrat, univerzální pentagram Vás rozhodně nezklame. Pro zajímavost ještě doplňujeme, že pentagram zobrazený v kruhu se nazývá Pentakl a jeho význam je v podstatě stejný jako u jednoduché pěticípé hvězdy.

Keltské runy

Keltská civilizace je úzce spjata s naší zemí a celkově Střední Evropou. Proto i dnes spousta lidí cítí určité “spojení” s touto starodávnou kulturou a vyhledává její původní talismany. A že jich je! V keltské mytologii se objevuje spousta bohů a bohyní. Možná jste již slyšeli o keltské bohyni lásky Branwen či o keltském bohu smrti nazývaném Cernunn. Právě velké množství těchto bohů je spojováno s různými symboly. My se nyní ale zaměříme na runy Keltů. Jsou to znaky, které sloužily jako abeceda, ale zároveň každý znak symbolizoval určitou vlastnost či předmět. Mezi runy s významem ochrany patří Algiz, Teiwaz a Dagaz. Vyberte si tu runu, která Vás na první pohled osloví.

Algiz – volně se překládá jako “ochrana”, je tedy symbolem obzvláště pozitivním a mocným. Poskytuje nejen ochranu psychickou a fyzickou, ale runu lze použít i pro obranu domova. Svému nositeli může přinést odvahu i sílu a záreň ochranu před zlou energií.

Teiwaz – tato runa je spojována s ochranou v boji a napomáhá k vítězství. Je tedy skvělým osobním amuletem pro lidi, kteří takovou pomoc zrovna potřebují – ať už se jedná o rozpory v životě, práci nebo i sportu. Dodá Vám totiž na rozhodnosti a odvaze.

Jako poslední tady máme runu Dagaz. Nejedná se sice přímo o runu obrany, symbolizuje bezpečí a světlo, a tak i tento znak může být velmi nápomocný.   

Vikingské symboly

Mjölnir neboli Thorovo kladivo se v podobě ochranného amuletu objevuje velmi často. Bůh Thor byl patronem vikingských válečníků a mořeplavců, kteří se k němu modlili za bezpečnou cestu. Válečníci si od něj žádali zase dodání odvahy a síly. Používá se ale taky obecně proti zlým silám, které Thór svou vládou krotí.

Thorovo kladivo

Vlk představuje především obrovskou sílu a vytrvalost. Proto byl taky často používán jako totemové zvíře. Význam vlka je spojován i se severskou mytologií, protože nestarší syn Lokiho – Fenrir – má vlčí podobu. Osudem Fenrira bylo podle věštby za Soumraku bohů “spolkout” mocného boha Ódina (Wotan).